.jpg)
Pred par dana, nemajući pametnijeg posla i bježeći od nesnosne vrućine, napisah nešto malo oko zabavnih sadržaja u gradu, s osvrtom na jezero Sabljaci. Evo uvod:
Godinama je, Bogom i HE Gojak dano, jezero Sabljaci, zjapilo prazno. Bez ikakvih zabavnih sadržaja, bez kupaćih rekvizita, vodenih tobogana, kajaka, pedalina i sličnih sadržaja koji kupalište, čine kupalištem. Nikada nismo uspjeli kapitalizirati „Ogulinsko more“ i dovesti ga u krug poželjnih turističkih destinacija. Ni prije, ni sada.
A zabavni sadržaji. Njih gotovo da nema. Odnosno ima. I to ne zahvaljujući jalovim gradskim institucijama, već zahvaljujući ogulinskom ugostiteljskom broju 1, Božidaru Boži – Buliću. Nikakva gradska instutucija, nikakva gradska vlast, nego Božo sam, sa svojom ekipicom, udahnuo je malo nekadašnjeg ugođaja jezeru Sabljaci. Kao i prošle godine, postavio je Beach bar Snoopy, malo ga ušminkao i proširio, te organizirao neka zbivanja. „Već prvo pa muško“, moglo bi se reći za nastup popularnog stand up komičara Kruleta, koji je okupio i oduševio velik broj Ogulinaca. Isto je bilo i sa nastupom stand up komičara Gorana Vinčića – odličan nastup i zadovoljna publika. I nova ogulinska gupa – La-la trio, također je oduševila velik broj gostiju. I sve to, BOŽO JE PLAĆAO SAM. ULAZ JE BIO BESPLATAN.
Kao što vidite, onako potiho i nježno, okrznuo sam se sasvim malo na našu gradsku vlast. Smatrajući da su Ogulinci, kao i građani u drugim, susjednim nam sredinama, kao nekada, trebali ipak imati malo više sadržaja. Ne onih sitnih za 30-40 ljudi, već nešto veće, barem s jednim ili dva jaka imena iz svijeta estrade. Kao što su imali gradovi u našoj Županiji.
Ovo što ja laprdam, jedna je strana medalje. A naravno, postoji i ona druga. I naravno, pošteno je da je čujemo.
Zašto „Ljeto u Ogulinu“ nije barem malo bogatije, kolegama karlovačkog Kaportala, objasnili su gradonačelnik Domitrović i predsjednica Turističke zajednice, Sonja Drašković.
Na prozivke o preskromnoj manifestaciji "Ljeto u Ogulinu" gradonačelnik odgovara:
„Pjevat ćemo i plesat koliko nam budžet dozvoli“.
Umjesto ulaganja u manifestacije i koncerte, gradonačelnik Domitrović ističe kako mu je fokus na gospodarstvu, otvaranju radnih mjesta i stvaranju boljih uvjeta života građana.
Kad gradonačelnik spomene radna mjesta, mnogim padne mrak na oči. Jer ta mjesta, koliko smo se do sada uvjerili, nisu za sve, nisu za one koji godinama čekaju posao, već su samo za one partijski odabrane. Braća Srbi bi rekli – sve, sve je isto ko pre.
Direktorica TZ grada Ogulina Sonja Drašković, skroman je program pak pojasnila pozivajući se na epidemiološku situaciju, bojeći se da Ogulin ne postane središte zaraze !!!
Ja sam od onih koji se apsolutno slažu s takvim stavom, ali dok po cijeloj Hrvatskoj kruže najveća „glazbena“ grla i organiziraju koncerte za tisuće ljudi, onda se s pravom možemo zapitati, zašto je Ogulin iznimka. I zašto su Ogulinci tu uskraćeni. Ima li korona samo nas „na piku“.
Drašković u nastavku otkriva kako nije samo epidemiološka situacija uzrok po nekima preskromne ogulinske manifestacije.
„S druge strane, nemamo veliki budžet. Dobili smo ponudu za gostovanje Ivana Zak, no takvo gostovanje košta 50 tisuća kuna. Često se u javnosti može čuti kako Duga Resa ima GreenFest, no u taj festival uloženo je 600 tisuća kuna. Kada Grad Ogulin odluči toliko investirati u organizaciju jedne manifestacije, mogu pozvati sve izvođače koje netko želi, ali opet kada ne bude korone“, rekla je direktorica Turističke zajednice grada.
Moram tu malo upasti i pojasniti stvar.
Na Green festu u Duga Resi bili su Bralić i Intrade, Zaprešić bojsi, Let tri, Masimo te domaći bendovi, uz mnoge igre s brojnom publikom. Bez covid potvrda. I ta manifestacija, ako ćemo pravo, nije koštala, kao što kaže direktorica naše Turističke zajednice, 600 tisća kuna, već upola manje - 300 tisuća. Grad je izdvojio 150 tisuća, Turistička zajednica 70 tisuća a sponzori su, u proizvodima i novcu, sudjelovali sa 80 tisuća. Dodajem još da Duga Resa ima znatno manji proračun od Ogulina. Nešto preko 40 milijuna kuna, naspram našeg, koji je, Bogu hvala, dotjerao do 107 milijuna. S lijepom terndencijom rasta. I postavlja se onda pitanje – kako oni siromaški mogu, a mi ne.
Karlovac je, da spomenem i županijsko središte, u okviru manifestacije Zvijezdano ljeto, imao na raznim lokacijama čak 15o programa – od izložbi i predstava, do rok koncerata.
I od Ogulina znatno siromašniji Slunj, pokazao se kao sjajan organizator. Evo što o njihovim iznimno atraktivnim Koranskim susretima, piše radio Mrežnica:
"Kao nekad, prekrasna atmosfera, sretni ljudi koji se grle, maski nema, tako su jučer izgledali Koranski susreti u Slunju, a kad bismo bili malo zločesti, kazali bismo “stožer na aparatima”.
Sjajan događaj okupio je mnoge, željne druženja, ali i igre, bio je to pravi povratak u prošlost, što zbog starih igara, što zbog onog divnog osjećaja da smo svi ljudi i bliski“.
Da još dodam, da je u Slunju održan i 3. Rastoke trail 2021. Preko 600 sudionika, iz zemlje i inozemstva, okušalo se u trčanju na tri atraktivne staze, u dužini od 32, 15 i 7 kilometara.
I na kraju se zapitajmo. Što su Ogulinci dobili ?.
I ove godine, još jednom, jedno veliko ništa pod pretencioznim imenom - „Ljeto u Ogulinu“. Da nije bilo Božidara Bože Bulića, koji je uspio angažirati par izvođača i plaćati ih iz svog džepa, na Sabljacima bi imali samo jezero, mulj, i šaš. A zabavu bi tražili, kao što mnogi i jesu, u susjednim gradovima, u kojima vodeći ljudi pokazuju ipak malo više empatije za svoje građane.![]()
 (Custom).jpg)
Povuci - potegni. Jezerske igre nekad.
.jpg)
I stand up komičar Goran Vinčić, oduševio publiku.
 (Custom).jpg)
Još malo Jezerskih igara. Da se neki podsjete a neki vide kako je to bilo.
 (Custom).jpg)
I naša misica je djelila medalje.
 (Custom).jpg)
HOC Bjelolasica je bila sponzor Jezerskih igara. Direktor Tomislav Paškvalin. Dok ga politika nije smijenila, sve je bez greške "šljakalo".
.jpg)
Koranski susreti u Slunju. I ako si siromašan, ipak se može. Treba samo volje.
.jpg)
I najmlađi sudjeluju.

Bralić i Intrade u Duga Resi okupili na tisuće ljudi. Bez covid putovnica...![]()

I Masimo oduševio. Na koncrtu bilo i dosta Ogulinaca.

I na kraju, da vas malo rastužim. Jer i ja sam nekako tužan. Nismo ni znali što smo imali. Otišlo u dim
12. 8. 2021.
Nebojša Magdić
'Šukurac BoyToyće. Dabog da do kraje života babe taslaćio.
Nešo,
Nešto ti malo pričekaj pa me obriši.
Lp
Zasto Sven brisati. Ja sam da takvi komentari odnosno prostote poput ove 'sprda' ostanu da ljudi vide bogatstvo vokabulara lijevicarskih pionira. Bijeda i jad drugovi
Uživaj u svojim govnima gade LOPOVSKI Hdz ovski.Mamu ti jebem zagriženu Domoljubnu.
Dobro si Debedaja odgovorio drugu Petrici Kerempuhu. Ne bu se valjda Krleza ljutil.
Samo se bojim da tvoj komentar Petrica u svom komunistickom mozgu nece shvatiti. Necu zamarati narod i nabrajati sto je sve ucinjeno za vremena bivse vlasti nego cu samo spomenuti da smo tada imli sve. Od Frankopanskih veceri do Adventa. I sto je najbitnije a Petrica to ne zna ili nece kazati, to je da smo u zadnjem mandatu HDZ-a od 2013. do 2017. imali oko 400 zaposlenih više a broj bi bio i veći da se nije ugasio HOC.
A u mandatu SDP-a i druga Grumfa od 2017. do 2021. ostali smo bez vecine zabavnih programa a zaposleno je kako Grumf pise u svom propagandnom pamfletu, oko 250 ljudi.
Ni pameti kod druga Petrice kao sto "ni med cvetjem ni pravice".
A sad kao ima se u blagajni. Vi ste kaj onak konj kaj napred gleda..nema te tu višedimenzionalnost. Kao sada po cijeni života punite proračnu, zapošljavate, pravite povoljnu klimu za život u gradu. Sve ste rastirali, a a ovi kaj su tuj ostali mogu se banjat u sabljaki i prošet
Izviđačkim parkom, od adolescenata zapišanim. Daj da kad već umiremo od dosade, da bude uz zvuke glazbe.
Evo nemora biti neki lokalpatrijotski band i to, dopeljat Bajagu to bi vam bilo prigodno. Uvas imade šarolikog društva jelte...pa će da zapjevamo.
Ajmo drugovi rokamo do jutra, pusti te mostove staklene i oploćnike..ujutro ćemo zidat. I sad svi:
Mrak se skupio u kap, rano jutro kao slap ulazi u sobu
Da l' si ikada pitala tamne senke zidova ujutro gde odu
Oči su ti sklopljene, usne su ti umorne
Ne ljubi me njima
Nisu čvorci pevali dok je iznad krovova svirala tišina
Too. Lepo bravo
Je bogmec, najlipse je bilo dok je hdz organiziral ljeta u Ogulinu.
Med i mliko teklo je djulinim ponorom, delale su se kuce od cokolade sa prozori od marmelade,to je bilo carstvo u kemu je carovalo drugarstvo.
Pekli se volovi na raznji, karlovacko se tocilo iz cisterna,veseli puk natezal je uze i kuval fish a onda nakon 26. godin, puk je skuzil da u dzepu nima vise nis, onda je puk izabral grunfa da ne mora stezat remen jerbo je bolje biti posten nego jeben.
Evo na koje ce sadrzaje nahruputi Ogulinci u velikom broju od 10 pa mozda i do 30-40 ljudi.
1. Radionica mini knjiznicari ??????? Gradska čitaonica.
2.Radionica Desiderata ??? Gradsko knjiznica
3.BRONZ live guitar ???? Terasa Sreca
4.Kvit Nogometne ikone - Stari grad-Street caffe
5.Pripovjedanje na Kleku ???
I to je po necijoj zamisli Ljeto u Ogulinu. Nemojte se sramotiti.
Pa samo jedan Bozin program okupi 10 puta vise ljudi nego ovi programi svi zajedno.
Ne vadite se. Niste bili na visini zadatka. I obicna su vas sela prepisala glede organiziranja ljetnih programa.
Da zaboravite ovaj slamperaj prosetajte se imaginarnom Setnicom oko Sabljaka.