Koliko god se mi nekako potajno nadali nekom drugom scenariju, priča o Hrvatskom olimpijskom centru Bjelolasica, konačno je završena.
Jedna lijepa ideja, jedan lijepi i svojevremeno uspješni projekt, urušio se sam od sebe. Odnosno, urušio se nemarom države i politike svih Vlada. Bjelolasica jednostavno i kratko rečeno, nije imala podršku kada joj je to najviše trebalo. Kada su sve opcije pale u vodu, čakalo se na pojavu ulagača s velikom lovom, no to se nije moglo očekivati ni u lijepim pričama I.B. Mažuranić.
I što sada slijedi. Otkazi i preostalim radnicima.
Kao što je bilo i najavljeno, proglašen je stečaj HOC-a dok je jučer prvi i za njega najlakši potez povukao stečajni upravitelj Tomislav Đuričin iz Varaždina. Naime, svim preostalim radnicima, njih tridestak, uručeni su otkazi, dok će u sljedećih par tjedana, na svom radnom mjestu jedino ostati djelatnica računovodstva i kadrovska referentica koje stečajnom upravitelju trebaju pomoći u sređivanju papira za likvidaciju tvrtke. Žalostan kraj jedne lijepo zamišljene priče uz koju su Ogulinci bili i interesno i emotivno vezani. Ta vezanost i mene je koštala „simpatične“ kazne jer sam se usudio kritizirati, zamislite koga, ondašnjeg ministra Primorca, državu i lokalno vodstvo. Da sam bio u pravu, nije mi sada nikakva zadovoljština. Kao i većini Ogulinaca, a posebno djelatnicima HOC-a, ostaje mi samo gorčina. O svemu tome pišu i kolege s KAportala:
"Dugovi HOC-a Bjelolasica popeli su se na gotovo 40 milijuna kuna dok već gotovo treću zimu od požara centralne zgrade hotelskog naselja u Jasenku skijalište nije radilo. Potom se urušio i postavljeni šator dok je konačni čavlić u lijes HOC-a zabijen novim požarom u kojem je do temelja izgorio restoran Sabljaci u Ogulinu. Preostale nekretnine ionako su već odavno pod hipotekom, tako da tvrtka nema gotovo ništa osim milijunskih dugova.
Radnici čekaju svojih šest “minimalaca”
Za preostale, od 150 radnika HOC-a koliko ih je radilo prije nešto više od godinu dana, preostaje samo da se prijave na Zavod za zapošljavanje i upotpune tužnu statistiku nezaposlenih u gradu i Karlovačkoj županiji. Radnici očekuju i svoje zaostale plaće, i to šest “minimalaca” od svega 2.300 kuna".
7. 5. 2014.
Nebojša Magdić
KAportal.hr
OPORBA! koja u 20 godina niti jedno lopovsko govno nije prijavila policiji ili državnom odvjetništvu!
Zašto?
Jer su držali lojtre!
BRAVO
Tko je tome kriv?
OPORBA! koja u 20 godina niti jedno lopovsko govno nije prijavila policiji ili državnom odvjetništvu!
Zašto?
Jer su držali lojtre!
Luda su to danas vremena kada svaki dan na svijetu miljuni ljudi satima rade besplatno za Facebook Inc.
Tako je to i u nas, za Facebook rade besplatno a od Bjelolasice bi plaće!?
BOTOKS UBIJA PARADOKS
Da, postavio domaću zadaću i otvorio mogućnost argumentiranih komentara. No velika većina ne pročita post s pažnjom već se užurbano baca na ono - Nudar ti ku bekni. I onda lupetaju. Što dobijemo. Umjesto suvislih stavova, samo luk i vodu. Pa čemu onda sve to.
Od drveta šumu ne vidite.
Nešo vam je divno, emocionalno i nadasve ljudski postavio domaću zadaću. Ljudski i jednostavno. Vizavi, svih ovih ljudi kojima je firma "izgorila", i koji su sada na brizi ili nebrizi države.
Svih nas koji ćemo, valjda silom zakona biti sljedeći sprženi.
Osim par dobrih misli u par dobrih komentara, sve je ostalo luk i voda.
Stereotipi i floskule.
Kad je gospodin Ferdo Uršan pokrenuo priču o Bjelolasici, i projektu Bjelolacica, nakon nekog vremena, brzo ustvari (par godina), je i nastala Bjelolasica. Sve se je napravilo. Izgrađena uz pomoć svih onih, a bar pola mrtvih sada, svih onih jednoumnih.
I dogodilo se je što?
Facebook generacija to nije mogla sačuvati.
Ferdovci i Fejsbukovci, zeleni i žuti, plavi i crveni. Što se je promjenilo? Što je nestalo? Ljudi ili običaji.
Kad bogat želi biti još bogatiji, on nađe dva siromašna da se međusobno posvađaju, potuču, poubijaju, kaj god. I taj bogat je još prokleto bogatiji.
I neće nitko iskopati kanal Moskva-Venecija. I razdvojiti Ogulin od Bjelolasice.
Samo oni čobani koje ponekad u životu zaokružujemo, to mogu.
Žao mi je za ove ljude koji su dobili otkaz na Bjelolasici.
Ali više mi je žao Vas (ili Nas) koji još niste dobili otkaz.
Ova ekipa s Bjelolasice je vodila, gonila, zračila, bila nabijena s puno dobre energije. Rijetko viđen dobar kolektiv. Snaći će se oni snaći,snaći će se sigurno. Radi nas koji ih poštujemo.
Samo, da li ćete se vi pastiri snaći?
Vi bogati čobani, koji se bojite svojih ovaca?
Koljite i dalje svoje janjce.
Al' nemojte bez stada ostati.
Jer od njega živite.
A ovnovi, .... ?
Dal se sečate kako su radnici Belolasice prosvedovali na Markovu trgu vu Zagrebu ispred vlade a da ne govorim onaj veliki protest ispred ministarstva sporta. To su bili protesti za pamćenje, na kakve Rvacka ni još vidila.
Sečate se oni kontejneri kaj su gorili, kad su se mlatili sa milicijom, a naj bolje je bilo kad je ministar sporta bižal a s njim i Milanović.
Onda su vu otišli vu Karlovac do Ivete Vučića pa ga namlatili, zapalili mu avto, otišli vu Ribariće doma. To ni bilo vu redu kaj su napravili,on ni niš kriv, on je samo obećal da bu ministar sporta Primorac dal 100 milijoni kuni za razvoj centra. Pa ni kriv Vučić za obećanje, obečal je Primorac, kaj radnici delate bedastoće.
Onda su došli do gradonačelnika Magdića Bege i odma ga tili bacit kroz prozor općine al spretni Bego se ulovil za žljeb i ni vu pal dole na cestu na vu našeg Kubelku. Oni uopće nisu razmišljali bacanjem Bege da bi vu stradal stručnjak za gospodarstvo Kubelka, skoro dvi nesreće.
Dok ovo pišem čujem kako vu sela Lomosta, tamo kod Banane radnici i vu Bandba viću: EU Fondovi,..., EU Fondovi,...., EU Fondovi.
Eto radnici kaj se sekirate, protestirate vu razbijate, bu vam Banana rešil problema. Barem on kad obeća to obećanje ostvari, mislim kad obeća Vučiću.