MOŽE LI KARLOVAČKA ŽUPANIJA BOLJE

„Može li Karlovačka županija bolje?“ bila je tema  konferencije za novinare Županijske organizacije SDP-a Karlovačke županije, na kojoj su odgovore ali i razloge zašto je stanje ovakvo kakvo je, a po njima dobro nije, dali predsjednik ŽO Karlovac i potpredsjednik karlovačke Županijske skupštine Ivan Vuković, saborski zastupnik i načelnik općine Kamanje Damir Mateljan te županijski vijećnik Josip Benčić.

-Da bi Karlovačka županija bila gospodarski razvijenija te da bi se razvijala onako kako očekuju svi njezini stanovnici potrebno se je među ostalim fokusirati na tri osnovne točke, a to su stanje na brdsko-planinskom prostoru koji zauzima veći dio županije i za koje postoje mehanizmi koji bi im omogućili komunalni i infrastrukturni razvoj pa samim tim i ostanak stanovnika na tim područjima koje je je ionako postao „crna demografska“ točka županije, zatim mogućnost povlačenja sredstava iz fondova EU i njihova realizacija, te na koji način i kako provođenje projekata iz programa županije „407 za 047“ kojeg su ocijenili kao populističku a ne razvojnu mjeru, utječe na poboljšanje i kvalitetu života u Karlovačkoj županiji.

-Na inicijativu jedinica lokalne samouprave donesen je novi Zakon o brdsko-planinskom području, što znači da bi se saborski zastupnici iz Karlovačke županije trebali zalagati za potrebe stanovništva kojeg predstavljaju, no tu sad dolazi onaj ali, kaže Vuković. Na zakonu je među ostalim iz županije radio Damir Mateljan koji je iz tog područja, dok od dvoje HDZ zastupnika nije radio nitko. Dakle, ti ljudi trebali bi tražiti ono što stanovnicima treba, naša je stranka kroz amandmane predložila da se novac ne dodjeljuje samo jedinicama lokalne samouprave, već naseljima iz te jedinice za konkretne projekte. Bez obzira koliko malo sredstava ima, a da bi se kvalitetno utrošila, potrebno je napraviti plan poboljšanja kvalitete života koji bi onda definirao i utrošak sredstava, koji još nije napravljen, smatra Vuković.

-Vrlo ambiciozan projekt „407 za 047“ kojeg je na početku mandata najavio župan Damir Jelić, po mišljenju županijskog vijećnika Josipa Benčića do sada se nije pokazao kao projekt koji bi za sobom povukao veći gospodarski razvoj, niti se je pokazao kao gospodarski, kakao je najavljivan „zamašnjak“ ekonomskog razvoja.

-Od ove šume (407 projekata) ti ne vidiš drvo, slikovito dodaje Benčić. Koji su nam prioriteti, pita, koji je to konkretno projekt, ne treba ih biti pet, dovoljno je da budu do tri velika koji će pokrenut županiju. Ne treba mi 407, kaže Benčić, treba mi tri, je li to turizam, ne znamo. Što se događa po pitanju demografije? Dvije najcrnje točke u Republici Hrvatskoj po pitanju demografije su Plaški i Žumberak, a žiteljima na tom području od župana Jelića do danas nismo čuli niti riječi. I zapravo, mišljenja je Benčić, u ovom projektu postoji jedna velika demagoška opasnost, da kroz lijepe priče daš svima, a zapravo ne daš nikome.

-Kao županijskog vijećnika uvijek me je zanimalo koliko je mladih ljudi i kompletnih obitelji iselilo iz Karlovačke županije, ali odgovora nema, kao što nikad nije odgovoreno što je razlog iseljavanja, je li nemogućnost dobivanja zaposlenja politička nepodobnost i neimanje plave iskaznice. Zašto ljudi odlaze? Javno odgovorio još nitko nije. Dakle, konkretne koristi od županovog velikog razvojnog plana za županiju nema ništa. Nedostaje nam realnih i ambicioznijih projekata, koji nikako da „nađu put“ do naše županije. Razvojne agencije su te koje bi taj posao trebale odrađivati, ali…… Zbog loše kadrovske politike ljudi iz ove zemlje odlaze, nije im na prvom mjestu novac, već nemogućnost traženja i dobivanja posla, zatim pravna nesigurnost pa tek onda nikakve i preniske plaće. Od lijepih priča nitko ne živi, a to im se svakodnevno plasira i nitko od vladajućih na nacionalnoj, tako niti na lokalnoj razini tu problematiku ne želi rješavati, pa i kad krenu ambiciozno, to se na kraju ispostavi kao samo još jedno kupovanje vremena od izbora do izbora i zadržavanje stats quo stanja zbog „fotelje“, zaključio je Benčić.

Karlovačka županija je po uspješnosti ugovaranja sredstava  iz EU fondova je druga od najlošijih županija u Republici Hrvatskoj, naša županija jedna je najgorih među najgorima, izjavio je saborski zastupnik Damir Mateljan. Što i nije za čuditi ako se gleda uspješnost odnosno neuspješnost cijele države.

-Od 10,7 mld.eura u Hrvatsku je do današnjeg dana isplaćeno tek 32 posto tih sredstava, a Karlovačka županija uspjela je od 90 posto ugovorenih sredstava ugovoriti tek nešto više od pola milijarde kuna, ugovorenih a ne isplaćenih sredstava. Od nas je po tome lošija samo Ličko-senjska županija. Za tu neuspješnost Mateljan glavni razloga vidi u tome što u našoj županiji ne postoji strateško i pro-projektno planiranje, zatim transparentnost u procesima vođenja i odlučivanja, administrativna i financijsku kapacitiranost kao i ono najvažnije, vlast koja se bavi ukupnim razvojem nekog kraja, u ovom slučaju Karlovačkom županijom nema potrebnu ambiciju kao što nema niti jasnog strateškog planiranja.

-U svim prethodnim godinama u kojima je HDZ na vlasti u Karlovačkoj županiji, na određene pozicije dolazili su određeni kadrovi koji su bili i stručni, profesionalni, mladi i motivirani i koji bi kad su u pitanju EU fondovi i projekti bljesnuli bi, poput Aquatike, čime je Županijska razvojna agencija imala potencijala postati ključna lokomotiva  sveukupnog regionalnog razvoja. No, dolaskom na poziciju župana, Damir Jelić je raznoraznim lošim kadrovskim rješenjima i rošadama, uspio je devastirati i to jedino dobro što je moglo i znalo i što je dobro funkcioniralo u smislu povlačenja EU fondova. Iako u našoj županiji ima sigurno potencijala za razvoj i napredak ali nema toga koji bi kvalitetno pripremio projekte. Izgleda da nitko nema ambiciju, plan a ni strategiju o tome koji bi to bili krucijalni projekti za ovaj grad i županiju koji bi ju pomaknuli prema naprijed kako bi bila konkurentnija. A kao i bi, kad županijskoj vlasti odgovara razmišljanje u ciklusu od četiri godine, od izbora do izbora, jer najveći poslodavac je ionako HDZ. On je na sebe vezao ogroman broj ljudi u javnom sektoru i koji egzistencionalno ovise o stranci na vlasti, međutim sustav nas ne vodi nikuda, drži nas u mjestu i što je još tragičnije, gura nas natrag. Vjerujem da građani to primjećuju te da će na izborima 2021. to i reći, zaključio je Mateljan. (rb)

Dodaj komentar

Sigurnosni kod
Osvježi