Ogulinski SDP-ovci, u pravo su se vrijeme probudili iz političkog - zimskog sna, i održali danas prvu ovogodišnju presicu. Razlog – računi za grijanje za prosinac, koji su za 200 % a čak i više, veći nego za prethodni mjesec.

Kod korisnika 150 stanova, to je izazvalo šok i nevjericu. Potpredsjednik GO SDP-a Danijel Vukelja kao primjer uzeo je stan od 50 kvadrata, gdje je cijene grijanja skočila s 350,oo na čak 1.250,oo kuna.

Računi su u mnogim slučajevima nenaplativi jer se korisnici ne mogu odreći minimalnih sredstava za život kako bi platili račun za grijanje. Mnogi korisnici su podnijeli zahtjev za isključenje, a SKG se ponaša kao da upravo to i želi. Čini se kako im je cilj smanjiti obim posla i sve predati privatnicima, tako da na plaći ostanu samo direktor i šačica podobnih“,  kazao je Vukelja, dodavši, kao je ova situacija nije posljedica promjena Zakona već lošeg upravljanja i nemara lokalne vlasti. Predložio je racionalizaciju troškova grijanja prelaskom na plin, boljim sustavom distribucije, ugradnjom razdjelnika na radijatore i boljom izolacijom zgrada, čime bi se, po njegovim riječima, potrošnja znatno smanjila. Tada cijena grijanja za stan od 50 kvadrata ne bi bila 1.250,oo, već manja od 400,oo kuna. U svemu bi kao sufinancijer trebao uskočiti Grad, te Fond za zaštitu okoliša, a za veće zahvate mogu se dobiti sredstva iz EU fondova. Iz SDP-a predlažu da se novi sustav obračuna odgodi do iduće zime.


Najveći dio od 150 stanova nalazi se u naselju Vijenac Ive Marinkovića.


Drugi potpredsjednik GO SDP-a Dalibor Domitrović, govoreći

na presici o tome kako povući sredstva od države i EU fondova, predložio je konkretne poteze: izradu energetske strategije grada koja obuhvaća sve oblike energije (toplinsku, električnu, kemijsku, mehaničku), sve izvore energije (sunce, voda, vjetar, biomasa), te proizvodnju, distribuciju i potrošnju energije i izradu sektorskih strategija. U tome on vidi i priliku za razvoj lokalnog gospodarstva.  Na kraju je zaključio:

„ Gradska vlast mora shvatiti da više nismo u centralno-planskom uređenju u kojem netko u centrali pokriva sve naše gubitke, koji radi, misli i planira umjesto nas. Tržišno gospodarstvo počiva na ekonomskim osnovama, što znači da gradske tvrtke koju posluju s gubitkom nemaju budućnosti. Direktori koji vole što manje posla ne trebaju privatnim ni gradskim tvrtkama. Nemaju budućnosti gradovi s gradonačelnicima i zamjenicima koji primaju plaću za ništa, tvrde da ništa ne mogu i za ništa nisu odgovorni. Ovakav način vođenja grada kontinuirano nas zadnjih 20 godina vodi u propast“  rekao je Domitrović.

Sezona SDP-ovih presica je počela. Materijala za one naredne imati će koliko voliš, jer aktualna gradska vlast nikako da se stabilizira. Svojim postupcima, političkim protivnicima nabacuje idealne lopte, a oni poentiraju i polako skupljaju poene. U prošloj "tekmi" izgubili su vrlo tijesno, i sada angažirajući mlade snage, opasno prijete. U pomalo umornom i dezorjentiranom ogulinskom HDZ-u, čini se da to još nisu shvatili. Oni se i dalje njeguju "silenzio stampa" i uporno se pouzdaju u onu - šutnja je zlato. Jesu li u pravu, pokazat će vrijeme.


23. 1. 2014.

Nebojša Magdić

Comments  
-1
nastavljam dalje misli "kaj ću ja sad tu":
I slušati radio Ogulin na 96,6Mhz jer se tamo trenutno ne bum nalazila
+4
Kakav strah od komentiranja. Pa nitko se osim Neše ovdje ne potpisuje. Komentatori su pod nickovima, ne zna se njihov identitet. Jedino su kod komentiranja malo za nenavikle zaguljena ova iskrivljena slova. A blog je i te kako čitan, barem u mom okruženju a vjerujem i šire, pogotovo kada se u njemu nekoga "nabere". To nas veseli, što možemo takvi smo.
I JA SE PRODRUŽUJEM ČESTITKAMA DEČKIMA IZ KLUBA. DOKAZALI STE KAKO SE UZ PUNO RADA I LJUBAVI MOŽE MNOGO POSTIĆI.
Od vas i vama sličnih i ovi koji vode grad mogli bi nešto naučiti.
+4
Ispravak netočnog navoda!
Ovaj forum ne čita mali broj ljudi nego čita veliki broj ljudi samo se boje komentirati. Danas u Vučićima na skijalištu svi znaju o Nešinom blogu, čitaju i komentiraju i mnogima je... mamicu a pogotovo nekim stranačkim vođama.
+2
-Lud zbunjenog- očito ne kuži stvari.Ne postoji nikakva koalicija SDP i HDZ.Ali postoji ona daleko važnija koalicija Vuković-Vučić i to već dugi niz godina.

Najpodliji trik koji je vrag izveo bio je kad je uvjerio svijet da ne postoji a tako je sa ovom koalicijom iz koje su obojica izvukli debele koristi. A nas naivne kao i svoje partijske prijatelje uvjerili da su politički protivnici. E jesmo li glupani.
Hebe mi se za njihove račune, ki mene pita za moj sve ove godine? A stabmeno ima i većih grešaka, obmana, propusta, nečinjenja i lopovluka u svojim i tako u gradskim redovima, od ovoga sada. Dakle, hebe mi se. A nisam socijalno neosjetljiv, ali postajem sve više, i više, i gore, i ružnije..
+5
Jel to neki po naruđbi kenjaju po Vukelji i Grunfu. Vukelju ne poznam osobna ali ua Grunfa znam da je čestit momak, vrijedan i sposoban i da je on bio kandidat za gradonačelnika, sigurno bi prošao. No ima vremena. Doduše u ovo se nisu trebali petljati, jer kako je netko ovdje napisao, to se rješava na državnoj razini i lokalna politika nema nikakva utjecaja. Greška naših lokalnih /HDZ/ političara koji vode grad je u tome što su dozvolili da se cijena grijanja ne mijenja godinama. I sada je to došlo na naplatu.
Treba štedjeti na milijunima, a ne na lipama.
+2
Ajmo procijeniti koliko je do sada novca iz naknade za smeće "pretočeno" u pokrivanje gubitaka na grijanju.

Ako ima 150 stanova prosječne površine 50 m2 kao u primjeru, a građani su 7 godina pokrivali razliku troška grijanja, onda
1.250kn - 350kn)× 12 mjeseci × 7 godina × 150 stanova = 11.340.000 kn

Sanacija Sodola košta oko 11 milijuna kuna.
Ne budite seronje i slijedite primjer Đurđevca,,
Ovo se odnosi i na HDZ i SDP.

Samo vas zanima dnevnica!

Ajde Domitrovići, Vukelja predložite i provedite u djelo odricanje od naknada.
Vi ste u politici da pomognete ogulincima ili radi samo osobne koristi,,,,,,,,,,
-2
Željko Lacković,
gradonačelnik Đurđevca.
Radio kao volonter

Kad je preuzeo vlast, zatekao je oko 6 milijuna kuna duga te 5,3 milijuna obveza za kredite. Smanjio je osnovice za obračun plaća za 21 posto. Ukinuo je naknade za rad predsjedniku Gradskog vijeća i njegovim zamjenicima, a vijećnicima je naknada s 300 smanjena na 100 kuna. Istodobno je smanjio plaću svojoj zamjenici na 6000 umjesto dotadašnjih 12.600 kuna. Svoj posao je obavljao volonterski.

U ovih malo više od pola godine nije primio ni lipe naknade od grada. Odrekao se službenog automobila i službenog mobitela. Uvodeći red u gradska poduzeća, smijenio je direktore tih tvrtki, koji su ujedno i čelnici stranaka, jer su se, kako kaže, ponašali kao da je to njihova privatna imovina.