VEZA DRAGUTINA TADIJANOVIĆA I OGULINA.

Kategorija: OGULIN

Pošto nemam pametnijeg posla, brljam malo po fejsu. I naletim na post moje fejs frendice Valentine Ceranić, u kome me podsjeća na našeg velikog književnika, Dragutina Tadijanovića, koji je rođen na današnji dan. I onda se sjetim da imam gotov post o našem Tadiji, ali sam ga negdje zagubio. Znate ono. Nešto napišete, ne objavite nego ostavite za kasnije. Pa na to zaboravite.

Zašto pišem o Tadiji. Zato što mnogi Ogulinci sigurno ne znaju, da je Tadijanović emotivno bio  čvrsto vezan za Ogulin, i da je upravo, ne od nas ondašnjih Ogulinaca, već od Tadije, 1974. godine,  potekla ideja za jedno šire obilježavanje stogodišnjice rođenja Ivane Brlić - Mažuranić. Pokrovitelj ove važne obljetnice bila je JAZU, danas Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti.

Nakon što je u bezbroj navrata boravio u Ogulinu, Tadijanović je zajedno s dr. sc. Nedjeljkom Mihanovićem, tada zamjenikom ravnatelja Instituta za književnost i teatrologiju, bio zadužen da se poveže s ogulinskom sredinom, te da se pod pokroviteljstvom JAZU organizira obilježavanje stogodišnjice rođenja I. Brlić–Mažuranić. Aktivnosti o obilježavanju navedene godišnjice otpočele su već početkom 1974. godine i trebalo je u kratkom roku sačiniti program koji je moguće realizirati te u istodobno ostaviti u ogulinskoj sredini što više trajnih tragova. O svemu tome je bila obaviještena i Skupština općine Ogulin, odnosno njezin predsjednik Ivan Prebežić- Minji.

D. Tadijanović je organizirao sastanak u Zagrebu 9. siječnja 1974. godine, a na njega je upućen prof. M. Sobolevski kao predsjednik Kulturno–prosvjetnoga vijeća SO Ogulin, i

Ivan Gal, kao zamjenik predsjednika vijeća. Tom su se prigodom dogovorili o osnovnim smjernicama obilježavanja stogodišnjice rođenja I. Brlić–Mažuranić, što se je trebala temeljiti na otkrivanju spomen–ploče, spomen–sobe u Zavičajnom muzeju, i spomen–poprsja.

D. Tadijanović ne posustaje.  Ugovara sastanak s književnikom Mirkom Božićem, tada potpredsjednikom Sabora SR Hrvatske. Na taj sastanku su iz Ogulina nazočili sekretar Općinskoga komiteta SKH Damir Pešut, I. Gal,  i M. Sobolevski, a u Zagrebu im se pridružio i D. Tadijanović. M. Božić, nakon što mu je predočen kompletan program, dao mu je potpunu potporu. Nakon obimnih priprema koje je s puno entuzijazma vodio Tadijanović, uz asistenciju tadašnjeg kustosa Zavičajnog muzeja Mihaela Sobolevskog, sve je bilo spremno za veliku sečanost.

Proslava je trajala četiri dana, od četvrtka 18. travnja do nedjelje 21.travnja. Tom prigodom otvorena je i Spomen-soba Ivane Brlić Mažuranić u Zavičajnom muzeju, koju su uredili književnik Nedjeljko Mihanović i akademski slikar Srećko Pavlinić. U gradu je uz prisustvo velikog broja uzvanika otkriveno poprsje slavne književnice te spomen-ploča na mjestu gdje se nekada nalazila njena rodna kuća.

 

  

3. 11. 2021.

Nebojša Magdić