GRIJANJE - DIO DRUGI

Kategorija: OGULIN

 





Iz gradske uprave stiglo je „Priopćenje o novom načinu obračuna potrošnje toplinske energije“,   odnosno objašnjenje, zašto je grijanje tako skupo.

Da su se prije bacile karte na stol, i pokazala dobra volja kako pomoći stanarima koje je zahvatilo poskupljenje, sigurno ne bi bilo ovoliko buke, nesporazuma i negodovanja. Jednostavno rečeno, novi način obračuna toplinske energije posljedica je nove zakonske regulative, po kojoj je Stambeno komunalno gospodarstvo bilo dužno uskladiti svoje poslovanje kada je u pitanju proizvodnja, distribucija i opskrba toplinskom energijom. U priopćenju između ostalog stoji:

„Sukladno tarifnom sustavu Stambeno komunalno gospodarstvo d.o.o. Ogulin izvršilo je obračun za isporučenu toplinsku energiju krajnjim kupcima. Do tada se grijanje obračunavalo paušalno po kvadratnom metru prostora, a po novom zakonu obračun se vrši po potrošnji. Cijena grijanja nije se mijenjala od 2006. godine, a cijena energenata uvećana je od tada 150%. Treba naglasiti da su krajnji korisnici do sada plaćali samo dio troškova grijanja (cca 50 %), a ostali dio je podmirivalo Stambeno komunalno gospodarstvo d.o.o. Ogulin iz svog poslovanja. Novim zakonom to je kažnjivo djelo i za lokalnu zajednicu neodrživo, da se jedna djelatnost financira iz druge.

Prema očitovanju Stambeno komunalnog gospodarstva d.o.o. Ogulin, a nakon detaljne analize Zakona o tržištu toplinske energije, zaključeno je da Zakonom nije predviđeno sklapanje ugovora o potrošnji toplinske energije s krajnjim kupcem, već na temelju odluke većine suvlasnika/stanara, ovlašteni predstavnik stanara sklapa ugovor o potrošnji toplinske energije s kupcem toplinske energije tj. Stambeno komunalnim gospodarstvom d.o.o. Ogulin do 01.06.2014. godine.

U protekla dva mjeseca Stambeno komunalno gospodarstvo d.o.o. Ogulin održalo je niz sastanaka sa predstavnicima stanara kao i s pojedinim korisnicima, dostavljao im pisma obrazloženja kako bi ih upoznao sa zakonskim propisima i novim obračunom. Svjesni smo teške gospodarske situacije u kojoj su se našli korisnici i da nekima ovakav obračun premašuje mogućnosti. Takve slučajeve treba rješavati na druge načine (preko socijalnih institucija), a ne preko poreznih obveznika grada Ogulina.

Slijedeći primjer nekih gradova, a u želji da se pomogne korisnicima, Grad Ogulin u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost voljan je sufinancirati nabavu i ugradnju razdjelnika. Tom ugradnjom sam korisnik mogao bi kontrolirati potrošnju toplinske energije, pa tako i visinu uštede. Stoga Stambeno komunalno gospodarstvo d.o.o. Ogulin poziva sve stanare preko ovlaštenih predstavnika da izraze interes za ugradnjom razdjelnika kako bi tripartitnim financiranjem lakše riješili ovaj problem.

Isto tako troškovi grijanja se mogu značajno smanjiti popravljanjem fizike zgrade, odnosno dodavanjem toplinske ovojnice zgrade i tavana, te ugradnjom bolje stolarije. Vlasnici stanova imaju mogućnost prijaviti projekt za subvenciju državne ili Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Stambeno komunalno gospodarstvo d.o.o. Ogulin i Grad Ogulin će u najskorije vrijeme utvrditi mogućnosti uvođenje novog energenta – zemnog plina, te u tom smislu izraditi projekt plinskog priključka i tražiti suglasnost od koncesionara Montcogim- plinare iz Svete Nedjelje“, stoji u priopćenju kojeg potpisuje savjetnica za protokol i odnose s javnošću, prof. Karmela Matić.

I što dodati na kraju. Da je bilo malo više profesionalnosti, malo više komunikacije između SKG i Grada, da su se barem pratile cijene energenata i da se punih sedam godina nije išlo politikantski, po onoj - „nemojmo sada dizati cijene, uskoro će izbori“, ne bi se našli tu gdje jesmo. No iz ovog priopćenja konačno se vidi dobra volja i namjera da se stvari urede na tržišni način. Ili kaj bi Ogulinci rekli: Čist račun duga ljubav.

30. 1. 2014.

Nebojša Magdić