KAKO TO DRUGIMA IDE A NAMA NE

Kategorija: OGULIN


 

Dok u ogulinskoj Poduzetničkoj zoni  vlada mrtvilo a tvrtke koje još  nisu ni krenule s poslom, već odlaze u stečaj, poput Inercrementuma, u županijskoj zoni Logorište, mjesta za ulagače, ni za lijek. Sve parcele rasprodane. Više kolege iz KAportala:


U Poduzetničkoj zoni Korana slobodnih parcela nema i neki bi se poduzetnik mjesta na Logorištu mogao domoći samo ako oni s kojima su potpisani privremeni ugovori ne počnu gradnju, pa ostanu bez zemljišta.

Županija je, naime, poduzetnicima koji poduže ništa ne poduzimaju na kupljenom zemljištu dala rok od mjesec dana da se očituju o planovima. Neki će u gradnju objekata uskoro jer imaju potrebne dozvole ili ih skoro očekuju, a drugi će mjesto morati prepustiti ozbiljnijim ulagačima.

- Moraju nas vrlo argumentirano uvjeriti da kreću u investiranje ili ćemo raskidati privremene ugovore. Bili smo iznimno tolerantni, uvažavali kriznu situaciju, ali ako je netko zainteresiran za ulaganje na našem području– a upiti za zemljište u Logorištu su konstantni, posebno od ulaska u EU – onda ćemo mu to omogućiti, kaže direktor Poduzetničke zone Mladen Kobasić.

U jedinoj zoni u vlasništvu Županije trenutno posluje deset poduzetnika, sa 340 zaposlenih. Tri investitora izgradila su svoje hale, ali u njima još ne rade, a četiri bi uskoro trebale biti dovršene i u zoni otvoriti nova radna mjesta.

- U relativno dobroj fazi gotovosti su budući pogoni Tvornice turbina Karlovac, njemačkog Haga metala, te zagrebačkog Entrafa, kazao je Kobasić, dodajući da je u komunalno opremanje zone uloženo 44 milijuna kuna.

Gotovo je stopostotna pokrivrenost zone prometnicama, treba izgraditi još samo jednu manju, u dijelu gdje još nema izgrađenih pogona, no i to će biti riješeno ove godine. I prošla je donijela dodatna ulaganja.

- Karlovačka županija je lani uložila1,3 milijuna kuna u komunalno opremanje zone, od izgradnje prometnice i ograda do velikog kamionskog parkirališta. Krajem godine ugovorili smo, što je, u stvari, dodatna infrastruktura, izgradnju nogostupa u najnaseljenijem dijelu zone i to ćemo ove napraviti. Ulažemo u skladu s mogućnostima, a opet, da onima koji tamo grade i rade omogućimo da imaju, doslovce, sve, zaključio je Kobasić, najavišvi da će, uz pomoć Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pokušati riješiti i jedino što nedostaje – javnu rasvjetu.

Poslovna zona na Logorištu u županijskom je vlasništvu od 2005. Područje nekadašnje vojarne je najprije razminirano, a potom je, 2007., počelo komunalno opremanje, pa prodaja 60 parcela koje se protežu na 40-ak hektara.

10. 1. 2014.

KAportal.hr