RENETEH U STEČAJU.

Kategorija: OGULIN

Izbjegavajući da budem zloguk prorok, nekoliko dana nisam o ovome želio pisati. Međutim, kako nigdje od nikog ni riječi, evo priče.

Pred sedam godina, u našu Poduzetničku zonu ušla je slovačka tvrtka Reneteh, s investicijom vrijednom 15 milijuna eura, Izgrađena je energana za proizvodnju električne energije, proizvodnju toplinske energije na sječku vlastite proizvodnje, a kao nusprodukt u proizvodnji nastaje karbon, koji se također kao vrlo tražen proizvod, prodaje na domaćem i stranom tržištu. Reneteh spada u značajne proizvođače karbona u Hrvatskoj, a mogućnost proizvodnje doseže i do 15 tisuća tona godišnje. Energana je kapaciteta 4,9 MW, a višak električne energije prodaje se u mrežu elektrodistributerima. Tvrtka danas upošljava 50-ak zaposlenika, a u planu je kroz proširenje kapaciteta ukupno zaposliti 200 ljudi. Planira se izgraditi još jedna energana, a u planu je također i tvornica prozora i to sve na površini Poslovne zone, gdje je tvrtka osigurala prostor.

Pisao sam ovo, sav radostan što je konačno krenulo ozbiljnije ulaganje u Zonu. A koga to ne bi radovalo.

Radilo se, činilo se tada, o ozbiljnom investitoru, koga je znao posjećivati i veleposlanik Slovačke Republike NJ.E. Peter Suska.

Sve fino, sve pet dok se nisu pojavili prvi problemi.

Radnici „Gavana“ krenuli su na posao i obavili velik dio. Izgrađeni su objekti za smještaj njihovih djelatnika, postavljena velika vaga, sagrađena glavna hala.

No kada je trebalo za obavljene poslove „ruknuti“ lovu, došlo je do kratkog spoja. Po svemu sudeći, investitor se je malo preračunao pa odlučio štedjeti upravo na izvođaču radova. Zbog nekorektnog odnosa s glavnim menađerom, napustio ih je ing. Dragomir Jakšić, kome su također ostali dužni za nadzor radova, a GTM „Gavanu“ vraćeni su svi ovjereni ispostavljeni računi. I da Slovački show bude potpun, građevinska inspekcija zatvorila je gradilište jer kako sam uspio "iskopati" informaciju, investitori navodno nemaju projekte, nadzor i izvođača radova. Po svemu sudeći, situacija će se morati rješavati putem suda, za što u „Gavanu“ prikupljaju svu dokumentaciju, kako bi sudski utjerali dugovanje.

Od tada su prošle godine, ali dug još nije naplaćen. Poznato hrvatsko ažurno pravosuđe.

Sve ovo pisao sam još 2017. godine. Što se je u međuvremenu događalo, nisam pratio, i ako je upravo na ovom blogu bilo dosta komentara o tome, da u Renetahu sve baš ne štima.  Gradilo se je, uređivalo, sve izgledalo lijepo, ali Renetahu nije išlo kako je bilo zamišljeno. Ne ulazim u problematiku jer tu „nisam doma“, samo sa distance pratim što se događa. Bilo je oko Reneteha raznih priča i nagađanja, spominjao se i hrvatski političar Tomislav Karamarko koji je Reneteh navodno, kako kažu očevici, posjetio nekoliko puta. S kojom namjerom, nije mi javio!!!. Uglavnom, rezultat „poslovanja“ je - STEČAJ.

U dokumentu koji mi je dostavljen, stoji:

------------------------------------------------------------------------------

REPUBLIKA HRVATSKA TRGOVAČKI SUD U ZAGREBU

Zagreb, Trg Johna Fitzgeralda Kennedyja 11

 

R E P U B L I KA  H R V A T S K A  R J E Š E N J E

 

Trgovački sud u Zagrebu, po sucu pojedincu Nevenki Siladi Rstić u prethodnom postupku nad dužnikom RENETEH OGULIN d.o.o., OIB: 31296566610, Otok Oštarski 4e, Ogulin, dana 9. studenoga 2023.   r i j e š i o  j e  I.) Otvara se stečajni postupak nad dužnikom RENETEH OGULIN d.o.o., OIB: 31296566610, Otok Oštarski 4e, Ogulin. II.) Za stečajnog upravitelja imenuje se Davorka Huljev, odvjetnica iz Zagreba, Miramarska 13D, OIB: 34743014377. 

 

U obrazloženju se se navodi:

  1. Predlagatelj, Financijska agencija Regionalni centar Zagreb, Podružnica Karlovac, podnio je ovome sudu prijedlog za otvaranje stečajnog postupka nad gore navedenim dužnikom dana 9. lipnja 2023. temeljem odredbe članka 110. stav 1. Stečajnog zakona (NN 71/1 do 36/22; dalje u tekstu SZ-a), navodeći da dužnik na dan 2. lipnja 2023. u očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje ima evidentirane neizvršene osnove za plaćanje u neprekinutom razdoblju u ukupnom iznosu od 735.703,51 EUR, čime da proizlazi da kod dužnika postoji stečajni razlog, nesposobnost za plaćanje. FINA navodi da je kod dužnika evidentirano 11 zaposlenika. 

 

Cijelo Rješenje ima nekoliko stranica, pa vas ne želim  time zamarati.

Uglavnom, od obećanih 200 radnika, u Renetehu je ostalo svega njih 11, koji tri mjeseca nisu dobili plaću i proglašen je stečaj.

Što će dalje biti, treba vidjeti. Nadajmo se da se neće ponoviti sapunica, kao ona oko prodaje HOC-a Bjelolasica i da će da će se pronaći pravo rješenje, jer svako radno mjesto nam je važno.

 

A sve je tako lijepo počelo. Godina je 2016. Ugovor je potpisan. Svi zadovoljni. Stisak ruke i na posao.

Na slici: Vlasnik slovačke tvrtke Vilijam Ruman i bivši (pum) gradonačelik Turković.

Veleposlanik Slovačke Republika Peter Suska u društvu ex župana Jelića, obilazi pogone Reneteha.

21. 11. 2023.

Nebojša Magdić