REFORMA VODOKOMUNALNOG SEKTORA. HOĆE LI NAS OPET ZEZNUTI.

Kategorija: OGULIN

Ozbiljno sam zabrinut zbog svojih mentalnih sposobnosti. crying Iz dana u dan, sve manje pamtim. Pa se dovodim u blesave situacije, da recim ne znam u jutro završetak filma, koji sam gledao sinoć. Tako je i s ovim blogom. Dođe mi da nešto napišem, to učinim ali zaboravim objaviti. Tako je i sa ovim postom. I danas slučajno naletio na njega.

Ako niste pratili, samo da  vas podsjetim. Vlada je u proljeće prošle godine odlučila krenuti u reformu vodokomunalnog sektora. Dosad je u Hrvatskoj 190 isporučitelja vodnih usluga, odnosno, jednostavno rečeno, komunalnih poduzeća, koji građanima osiguravaju vodu. Reformom bi trebalo nastati 41 područje, a jedno od njih je i ono gdje će tvrtka nositeljica biti karlovački VIK. Tu bi se spojilo šest postojećih javnih isporučitelja - Komunalno Duga Resa, Komunalno Ozalj, Voda Krašić, Vodovod i odvodnja Vojnić, Vodovod i kanalizacija  Ogulin te Komunalac Slunj.

Treba naglasiti da je prva Uredba o uslužnim područjima donesena još 29. svibnja 2014., dakle u vrijeme premijera Zorana Milanovića. Tom Uredbom bilo je predviđeno formiranje samo 20 uslužnih područja, dok je novom Uredbom formirano 41 uslužno područje, čime ipak neće doći do takvog okrupnjavanja trenutnih vodovodnih tvrtki, kako je namjeravala učiniti Socijaldemokratska partija Zorana Milanovića.

U resornom Ministarstvu gospodarstva su svjesni da lokalne jedinice neće biti sretne ovakvim ishodom ali napominju kako su sve zemlje Europske unije radile isto i kako su spajanja nužna.

Među onima koji su nezadovoljni ovom reformom, je i gradonačelnik Dalibor Domitrović, koji je rekao, kako očekuje, da će se u ViK Karlovac devastirati naša vodovodna mreža, a onda nam takva ( devastirana ) biti vraćena. Tako nam je učinjeno i devastiranim lokalnim cestama.

Za Kaportal, Domitrović je o toj temi rekao:

Reforma će značiti da će Ogulin izgubiti najveću gradsku tvrtku u čiju imovinu i infrastrukturu su građani desetljećima ulagali. Velik trud je uložen zadnjih nekoliko godina da se poslovanje ogulinskog Vodovoda i kanalizacije racionalizira i optimizira i da se smanje gubitci na vodoopskrbnoj mreži, u čemu se i uspjelo. Oprema je osuvremenjena, gubitci su u zadnje tri godine prepolovljeni, kadrovski je tvrtka optimalno ekipirana, uređen je sustav daljinskog nadzora i upravljanja čime je smanjen broj zaposlenika u uredu i brojne druge optimizacije poslovanja su provedene“.

Domitrović je dodao da ViK Ogulin, trenutno besprijekorno obavlja zadaće iz svoje domene, a osim područja grada Ogulina, pokriva i područja susjednih općina Josidpola, Tounja, Plaškog i Saborskog.

Uglavnom, Domitrović nije optimista što se tiče ove reforme. Kao posljedicu, on očekuje lošiju uslugu za građane Ogulina i susjednih općina, veću birokratizaciju sustava, duže čekanje na popravke kvarova i slično. Očekuje da će sustav biti loše održavan, te da će za nekoliko godina devastirana vodovodna mreža biti vraćena u nadležnost Ogulina.

„Objedinjavanje karlovačkog i ogulinskog vodovoda će značiti da će cijena za sve korisnike na zajedničkom vodoopskrbnom području biti ista. Stoga očekujem da će na području Karlovca poskupjeti usluga vodoopskrbe, a da će na području Ogulina poskupjeti usluga odvodnje“, mišljenja je Domitrović.

Je li moguće zadržati trenutne parametre i kvalitetu usluge u narednom razdoblju, Domitrović je skeptičan u tom pogledu, iako, kako ističe, temeljni je cilj objedinjavanja vodoopskrbnih područja smanjenje gubitaka u vodoopskrbnoj mreži, i poboljšanje kvalitete usluge i to uz pomoć sredstava Europske unije i dodaje:

Teza je da manje tvrtke nemaju ljudskih potencijala povlačiti europska sredstva i provoditi europske projekte pa ih je stoga potrebno spojiti u veće tvrtke. Smatram da to u slučaju ogulinskog Vodovoda i kanalizacije nije slučaj. U proteklih četiri godine ova tvrtka je dokazala da može uspješno provoditi europske projekte, da može smanjiti gubitke i da može osuvremeniti i optimizirati poslovne procese“.

 

1. 8. 2023.

Nebojša Magdić