ZA GODINU DANA, TREBALI BI PRESTATI STRAHOVATI OD POPLAVA.

Kategorija: OGULIN

O projektu obrane Ogulina od poplave, pisao sam već bezbroj puta i sve se zna, ali ipak kratko ponavljam. U početku, dok je sve išlo nekako kilavo, baratalo sa s vrijednošću projekta od oko 40 milijuna kuna. No kada se sve ozbiljno zbrojilo, došlo se do svote od 185 milijuna kuna. 85 % pokriti će se iz EU fondova a 15 % posto daju Hrvatske vode. U svemu je i premijer Plenković sigurno imao odigrao značajnu ulogu, kada je prilikom posjeta Ogulinu 2017. godine rekao:

Ključ rješenja za ovo područje je izgradnja retencije kod Hreljina. To je strateški projekt“.  I onda je sve ozbiljnije krenulo.

Projekt je podijeljen u četiri faze.  „Prva lopata“ na projektu, dakle kada je sve počelo, zabijena je prilikom izgradnje zaštitnog zida na ribogojilištu Vitunj. Ne mogu a da se ne pohvalim, da sam o tome prvi pisao a da gradonačelnik nije pojma imao da se uopće nešto radi.  To je bila treća faza.

Prva faza bila je „Radovi na pregradnom mjestu retencije“. Manje od dvije godine, trebalo je zagrebačkoj tvrtki SWIETELSKY d.o.o., da zgotove posao te 1. faze Retencije.

Na natječaj za četvrtu fazu,  javile su se četiri tvrtke a kao najpovoljnija, izabrana je opet tvrtka SWIETELSKY d.o.o.

Jučer je u Uredu županice Martine Furdek -Hajdin, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković uručio je Ugovore o izvođenju radova i uslugama, predstavnici izvođača radova tvrtke Swietelsky d.o.o. Valentini Knežević. Županica je tom prilikom izjavila:

„Više sam puta spomenula kako su projekti obrane od poplava Karlovca i Ogulina strateški projekti Karlovačke županije. Hvala svim sudionicima, od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Hrvatskih voda do HŽ-a i HEP-a te županijskim djelatnicima koji daju svoj maksimum kako bi se ovaj projekt realizirao. U ovo predbožićno vrijeme, željela bih poručiti našim Ogulincima kako svaki ovaj potpisani ugovor znači korak bližu našem cilju, a to je izgradnja brane koja će štititi vaše kuće, vaše domove od velikih voda."

Direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, koji je već stalni gost u Ogulinu po pitanju zaštite od poplava, ovom prilikom je istaknuo:
„"Od četiri faze, do sada su završene dvije. Sada krećemo s četvrtom fazom radova, a planirani završetak radova je krajem 2023. godine. Unatoč porasta cijena građevinskog materijala, možemo kazati da se još uvijek se nalazimo unutar procijenjenih vrijednosti, pa u ovo doba porasta cijena možemo biti zadovoljni da je sve ostalo u zadanim vrijednosnim okvirima“.

Dakle, za godinu dana treba izgraditi branu dugu 577 metara, visine 15, a u kruni široke 5 metara. ( brana na Sabljacima je nešto ispod 400 metara ). Uvijek me je, ko laika zanimalo, „kulko tuj materijala treba“. Tajnu je otkrio direktor HV-a Đuroković, rekavši da u branu treba ugraditi „više od stotinu tisuća kubika materijala i na taj način će omogućiti privremeno pohranjivanje više od 6 milijuna kubnih metara vode, čime ćemo smanjiti rizike grada Ogulina po pitanju poplava“.

I da još dodam. Ona stara mudrost nam kaže - „nije važno kakva je mačka, važno je da miševe lovi“. Pa vezano uz to kažem – nije važno gdje su ugovori o izvođenju radova uručeni izvođaču, već je važno da posao ide kraju.

Ali ipak ne mogu da se ne upitam, zašto je sve to, što se isključivo Ogulina tiče, obavljeno u Karlovcu a ne u našem gradu. I zašto gradonačelnika ili nekog iz Ogulina tu nije bilo. O.K. Bila je sjednica Gradskog vijeća ali uz malo koordinacije, lako su se mogli uskladiti termini. Zašto nisu, ne znam odgovor.

Jel morda ki od naših tuj a da ga ja ne poznam ?

Županica poručuje Ogulincima da smo pred konačnim rješenjem.

Direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković zadovoljan. Sve ide po planu.

Kad je Plenki 2017. rekal da je obrana Ogulina od poplave strateški projekt, tek tada je ozbiljno krenulo.

Photo by KAŽUP

9. 12. 2022.

Nebojša Magdić