IMA LI LOVE ZA UČENIKE I STUDENTE. IMA LI LOVE ZA VRTIĆ. TKO JE U PRAVU.

Kategorija: OGULIN

Za dan blagopočivajuće ex države, 29. studenoga, održana je 7. sjednica Gradskog vijeća. Sjednica ko sjednica. Vijećnici su zasipali pitanjima, uglavnom gradonačelnika. On odgovarao. Neki bili zadovoljni, neki ne. Klasika.

Uglavnom, u žiži zanimanja bio je Proračun i pitanja vezana za funkcioniranja grada. Čudno mi je jedino, da nitko, ama baš nitko, nije ni slova beknuo o kapitalnom projektu – Retenciji Ogulin. A to je ono što nas u ovom trenutku svakako najviše zanima. Tim prije što je potpisan ugovor za dodjelu bespovratnih sredstava za taj projekt, vrijedan 186 milijuna kuna. Potpisali su ga ministar Tomislav Ćorić, u ime Ministarstva zaštite okoliša i energetike te generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković i Marko Veselčić, u ime tvrtke Hrvatske vode. Uglavnom, po riječima ministra Čorića, nema više natrag. Projekt definitivno ide. Ajd’ mislim si, Bože te čuj.

A ono što je još zanimljivo i što pokazuje kako u Gradskom vijeću funkcioniramo, odnosno, ne funkcioniramo, to su amandmani HDZ-a koji su od vladajuće većine, glatko odbijeni. Pri tome, po već ustaljenom običaju, nije važna kvaliteta i opravdanost amandmana, već je važna činjenica da su ih podnijeli politički protivnici. E, to kod nas ne prolazi. A ni prije nije prolazilo. Ovaj puta, umjesto da vladajući, onako kako već dobro znaju, populistički poentiraju, oni su čini se previdjeli činjenicu da u proračunu ima višak od 21 milijun kuna, koji je barem jednim malenim dijelićem mogao, i morao, mirisati na socijalu. Iz HDZ-a su tražili, povećanje sredstava za stipendiranje učenika i studenata, te smanjenje iznosa cijene vrtića koju plaćaju roditelji, za polovicu iznosa. Odbijeni su. Na novopokrenutom potralu OGULIN.EU, uhvatili su se te teme, naglasivši da su „ u medijima mogli pročitati i izjave vijećnice Gračanin koja smatra da se sredstva ne mogu povećati zbog važećeg Pravilnika o stipendiranju učenika i studenata Grada Ogulina“. Tek informacije radi, gđa. Ljiljana Gračanin je predsjednica Komisije za dodjelu učeničkih i studentskih stipendija a u vezi ove tematike za Ogporal je izjavila:

„Ono što je od izuzetne važnosti za naglasiti odnosi se na sljedeće – na službenim stranicama grada Ogulina objavljen je

POZIV NA SAVJETOVANJE NACRTA PRIJEDLOGA PRAVILNIKA O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O STIPENDIRANJU UČENIKA I STUDENATA GRADA OGULINA gdje stoji:

Pozivamo, u otvorenom internetskom savjetovanju, svu javnost da dostavi svoje prijedloge, mišljenja i primjedbe na Nacrt prijedloga Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o stipendiranju učenika i studenata Grada Ogulina.

Nitko se nije javio kako bi dao prijedloge i mišljenja kojima bi se u Pravilnik unijele izmjene, a time utjecalo na sredstva koja se planiraju u proračunu za tu namjenu“!

Iz portala Ogulin.eu, poslali su upit Klubu vijećnika Hrvatske demokratske zajednice vezan uz podnesene amandmane na prijedlog Proračuna grada Ogulina za 2020. godinu. Odgovorio im je Tomislav Lipošćak, koji sjednici GV-a nije bio nazočan, zbog obveza u Saboru. Lipošćak navodi:

“U prijedlogu Proračuna za 2020. godinu uočljiv je višak od 21.5 milijuna kuna koji se nije utrošio u ovoj godini već se prenosi u sljedeću godinu te je prijedlog HDZ-a bio povećati stipendije učenicima i studentima te smanjiti plaćanje roditelja za dječji vrtić.

U situaciji kada u proračunu ima višak neutrošenih sredstava naš je prijedlog bio s ciljem olakšavanja plaćanja troškova roditeljima od predškolske dobi do fakultetskog obrazovanja. Tvrdnja da se nitko nije javio na savjetovanje vezano uz nacrt prijedloga Pravilnika o izmjenama i dopunama pravilnika o stipendiranju učenika i studenata grada Ogulina i kroz savjetovanje utjecao na sredstva koja se planiraju za tu namjenu nikako ne stoji jer broj stipendija te visinu mjesečnog iznosa utvrđuje Gradonačelnik sukladno proračunskim mogućnostima. Upravo je ovaj amandman išao u pravcu povećanja sredstava, a sukladno tome i mogućnosti Gradonačelnika za povećanjem broja i iznosa stipendija. Naša djeca sve češće pohađaju srednje škole izvan Ogulina, a studiraju od Zagreba do Zadra i Varaždina. Povećanjem sredstava za stipendiranje upravo bi se pomoglo tim učenicima i studentima“.

Uz to, kada je dječji vrtić u pitanju, Lipošćak kaže da se amandmanom tražilo povećanje izdvajanja za 700.000 kuna za dječji vrtić, kako bi roditelji plaćali boravak djece u vrtiću ne 600 kuna, već 300 kuna. Odbijanjem takve izmjene, iako to nisu velika sredstva za grad Ogulin, roditelji će i dalje vrtić plaćati kao i do sada. Ako uzmemo u obzir da dijete boravi u vrtiću 10 do 12 mjeseci, ušteda za jednu obitelj bila bi od 3.000 do 3.600 kuna.”

Ljiljana Gračanin u svojoj izjavi spominje i da je „Komisija  za vrijeme razmatranja pristiglih zamolbi uvidjela da još postoji prostora za izmjene Pravilnika, koja idu u prilog našim učenicima i studentima – našoj djeci i to će sljedećim izmjenama biti učinjeno“.

Tko je u pravu, pokazat će vrijeme. Tek jedno stoji. Roditelji, učenici i studenti, ostali su bez dodatne financijske pomoći i ako u gradskoj blagajni ima dosta love. 

 

7. 12. 2010.

Nebojša Magdić