SDP-ov SAVJET ZA OGULIN O SODOLU

Kategorija: OGULIN



Mlade snage ogulinskog SDP-a, kao uostalom i svi Ogulinci, zabrinute su zbog situacije na odlagalištu Sodol. Članovi njihova Savjeta za Ogulin, predsjednik Danijel Vukelja i član Vedran Jakšić, održali su tiskovnu konferenciju i s nje izdali službeno priopćenje. Govoreći o opasnostima što ih sobom nosi Sodol, predlažu riješenje u, kako kažu, četiri koraka. Evo što predlažu:

 

  1. 1.

  2. Prvi korak je na smetlištu postaviti čuvara 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, koji bi u slučaju pojave vatre odmah zvao vatrogasce. Treba reagirati na vrijeme, a ne tek kad se požar vidi iz centra Ogulina. Još bolje rješenje je sustav video nadzora koji automatski na više mobitela dojavljuje neovlašteni pristup i pojavu vatre. Procjenjujemo da bi ovakav sustav, uključujući projekt, za smetlište Sodol koštao do 70.000 kn. Tvrtke, koje se bave sustavima video nadzora, spremne su besplatno održati prezentaciju pred gradskim vijećem i napraviti precizniju procjenu troškova.

  3. 2.

  4. Drugi korak je izvesti prilaznu cestu u dno odlagališta kojom bi se omogućilo punjenje smetlišta redom, od dna i u slojevima. Smeće se u dnu odlagališta mora razgrtati u slojeve jednake debljine i zbijati tako da volumno zauzima manje prostora. Svaki sloj smeća treba prekriti slojem inertnog materijala. To su materijali koji ne gore i teško kemijski reagiraju, kao što je građevinski materijal, cigla, pijesak, zemlja i slično. Na ovaj način bi se onemogućili požari, vatra i dim. Trenutno se smeće s vrha strojem gurne u jamu, pa kamo padne. Pristupna cesta bi ujedno služila kao požarni put kojim bi se vatrogascima omogućio pristup do mjesta požara. Trenutno vatrogasci nasumice s vrha udaljenog 100 m polijevaju dno jame koje ne vide.Trošak izrade pristupnog puta s obzirom na uvjete na terenu procjenjujemo na najviše 20.000 kn.

Ukupni trošak prva dva koraka procjenjujemo na manje od 100.000 kn. Ove dvije investicije isplatile bi se kroz manje troškove vatrogasnih intervencija, bolju naplatu usluge odlaganja smeća, otklanjanje štetnog utjecaja na turizam i poljoprivredu, na zdravlja građana i zdravlje zaposlenika na odlagalištu.

 

  1. 3.

  2. Treći korak koji Stambeno komunalno gospodarstvo treba napraviti je uvesti sustav odvajanja otpada kako bi se isti mogao reciklirati. Tako bi se bitno smanjio volumen koji bi odlazio na Sodol. Kako bi se sve financijski isplatilo, smeće treba odvajati još u kućanstvima. Za ovo su odavno razrađeni sistemi. Zna se da je gospodarenje otpadom unosan biznis. Treba samo odgovarajući model preslikati na Ogulin. Jedan od modela je i javno-privatno partnerstvo (JPP). Konkretno to znači da Stambeno komunalno gospodarstvo kao javno poduzeće ulazi u partnerski odnos s privatnim poduzećem ili poduzećima koja se bave recikliranjem otpada na način da raspiše natječaj za koncesije za prikupljanje otpada; gume, plastike, stakla, papira, itd. Privatna poduzeća bi bila zadužena za tehnički i praktični dio (odvojene kante za građane, vozila za prikupljanje), a Stambeno komunalno gospodarstvo i lokalna vlast bi bili zaduženi za pravna pitanja (dozvole, lokacije i rješavanje ostalih birokratskih prepreka). Stambeno komunalno gospodarstvo bi i dalje odvozilo otpad koji se ne koristi kao sirovina, ali u manjem volumenu. Znači ne samo da se problem može riješiti, nego se na njemu može i zaraditi.

 

  1. 4.

  2. Četvrti korak, odnosno trajno rješenje je sanacija odlagališta Sodol prema projektu koji je napravila stručna ovlaštena tvrtka. Prema našim saznanjima ovakav projekt postoji još od 2007. godine, ali do sada nije bilo novaca za realizaciju. Mi bi novac osigurali kombinacijom: dijelom iz fondova EU, od županije, države i grada. Iz fondova EU se sigurno može dobiti novac za ovo, jer ona potiče zaštitu okoliša, regionalni razvoj, izgradnju infrastrukture od općeg društvenog značaja i slično. Moguće je i lobirati da se u nekom budućem planu EU predvidi projekt (sredstva) upravo za ovu namjenu. Kao i za svaki problem, tako i za ovaj, nužno je proaktivno ponašanje.Djelomično financiranje je moguće i iz vlastitih sredstava na način da se povisiti naknada za odlaganje smeća koje dolazi iz drugih općina i županija. Trenutno se naplaćuje naknada ispod tržišne cijene.
  3. U svom priopćenju dalje konstatiraju da je lokalna vlast nešto učinila na uređenju samog Sodola, ali nedovoljno i smatraju da su u 20 godina svoje vladavine, trebali učiniti više.

26. 7. 2012.

Nebojša Magdić